Najczęstsze pytania

Wiemy, że budowa domu rodzi wiele pytań.
Udzielamy odpowiedzi

Technologia szkieletu drewnianego polega na wznoszeniu domów opartych na drewnianej konstrukcji ścian, stropów i dachu z małogabarytowych elementów konstrukcji. Większość firm stosuje do budowy domów belki w rozmiarze 38×98 mm lub 38×138 mm – jest to odpowiednik belki powszechnie stosowanej w USA i Kanadzie.

Konstrukcja stosowana przez firmę Ibudhaus oparta jest na belkach 50×150 mm (ściany zewnętrzne), 50×100 mm (ścianki działowe), 50×200 mm lub 60×200 mm (strop) i 60×180 mm (krokwie dachowe). Jak widać większe przekroje belek, jak również konstrukcja łączona na gwoździe skrętne powoduje, iż wszystkie elementy są sztywniejsze, solidniejsze, a materiały izolacyjne wypełniające ściany są w stanie w pełni się rozprężyć, przez co nie tracą swoich właściwości a dom jest cieplejszy.

Cała konstrukcja spełnia oczywiście wszelkie wymagania stawiane obiektom budowlanym przez Prawo Budowlane. Do belek konstrukcyjnych montowana jest jako poszycie płyta Fermacell 12mm, styropian, tynk strukturalny. Dokładne przekroje ścian wybranego docieplenia i wykonania elewacji zewnętrznej obrazują szczegółowe rysunki standardów THERMAL 25+, THERMAL 30+ i ECO 35+ (patrz zakładka TECHNOLOGIA na naszej stronie).

Do budowy konstrukcji używamy wyłącznie certyfikowanego iglastego drewna konstrukcyjnego powszechnie znanego, jako KVH. Jest to drewno suszone komorowo, strugane czterostronnie, z fazowanymi krawędziami. Podwaliny (belki spoczywające na fundamencie) są dodatkowo impregnowane ciśnieniowo.
Konstrukcja ścian, stropu i pozostałych elementów nie wymaga dodatkowej impregnacji, jej termiczna obróbka w procesie produkcji sprawia, że mieszkanie w budynkach szkieletowych jest bardzo zdrowe. Drewno importujemy w 100% z Niemiec i Austrii, również elementy impregnowane, jedynie łaty, kontrłaty i deski elewacyjne to produkt krajowy. Znak atestu tłoczony jest na krawędziach belek przez niemieckich i austriackich producentów

Budujemy fundamenty na terenach płaskich oraz ze spadkiem, również na szkodach górniczych – wymagany jest wtedy dodatkowy projekt fundamentu wykonywany pod dany teren (różny stopień szkód górniczych) i konkretnego inwestora, fundament wtedy robiony jest na zasadzie płyty fundamentowej krzyżowo zbrojonej.
Nie budujemy piwnic. Inwestorzy mogą wykonać takie prace we własnym zakresie, budynki oczywiście stawiamy na gotowych podpiwniczeniach wykonanych wcześniej.
Podstawowy projekt fundamentu jest częścią składową projektu architektoniczno – budowlanego wydawanego Państwu dla całego budynku. Jeśli jest to projekt typowy, dostajecie go Państwo bez dodatkowych kosztów w cenie domu.

Oczywiście budynki w szkielecie drewnianym są domami całorocznymi i doskonale sprawdzają się w polskich warunkach. Są ciepłe, a koszty ich utrzymania dużo niższe niż budynków murowanych.

Każdy z naszych domów ma centralnie zlokalizowany kominek grzewczy, przez co poprzez kanały zabudowane w ścianach grawitacyjnie jest grzany cały budynek. W momencie wykorzystywania kominka do ogrzewania domów nie jest konieczne uruchamianie w tym samym czasie dodatkowych źródeł ciepła. Kominek bez „płaszcza wodnego” nie ma pompy wody zasilanej prądem dlatego plusem takiego rozwiązania jest również to, że w przypadku braku energii Państwa ogrzewanie dalej funkcjonuje. Jednakże, wg obecnych przepisów kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu.
Na życzenie klienta wykonujemy również dodatkowe wspomagające instalacje Centralnego Ogrzewania (C.O.) – elektryczne, gazowe, pompy ciepła. Warto przekalkulować koszty instalacji dodatkowych, koszty ich montażu i późniejszej eksploatacji. Czasem nie warto montować (szczególnie w domkach mniejszych) drogiej instalacji C.O. i korzystać z niej sporadycznie bazując głównie na kominku. W takim przypadku wspomagająca instalacja elektryczna jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż koszt jej założenia jest relatywnie niewielki, a jako instalacja wspomagająca nie będzie też generować, aż tak wysokich kosztów, zawsze będziemy mieć alternatywne źródło ciepła do wykorzystania w momencie, gdy nie będziemy mogli nagrzać kominkiem (wyjazdy, itp.).
Częste pytanie to: czy bardzo brudzą się ściany przy takim ogrzewaniu w miejscach wylotu gorącego powietrza. Oczywiście ciepło i gorące powietrze zawsze powoduje jakieś zabrudzenia, ale grzejnik czy to elektryczny czy jakikolwiek inny również powoduje zabrudzenia ścian. Zastosowanie kominka, jako głównego źródła ciepła w budynku nie spowoduje oczywiście konieczności malowania domu, co np. 2 lata, warto natomiast pomyśleć o zastosowaniu przynajmniej w miejscach wylotowych gorącego powietrza ze ścian – wysokiej jakości zmywalnych farb powszechnie dostępnych na rynku. Umożliwi to utrzymanie tych miejsc w czystości przez długi czas.

Montujemy okna wysokiej klasy okna drewniane z pakietem trzyszybowym, kolor okien dopasowany jest do koloru elewacji drewnianej i innych drewnianych zewnętrznych elementów budynku. Okna mają typowe rozmiary i kolor. Klient może zamówić swoje okna (w typowych dla nas rozmiarach), ale odpowiedzialny jest za ich fachowy montaż i ewentualną gwarancję.
Bazujemy na stolarce drewnianej, montujemy standardowo trzyszybową o współczynniku szyby U=0,6 W/m2 jest również możliwość montażu stolarki PVC trzyszybowej o zbliżonych parametrach.
Stosujemy drzwi zewnętrzne drewniane ocieplone w kolorze dopasowanym do koloru malowania elementów drewnianych budynku. Okna dachowe w naszych budynkach to rozwiązania trzyszybowe FAKRO z mikrowentylacją.

Formalności związane z budową Inwestor może załatwiać załatwia sam, jeśli jednak nie dysponuje odpowiednią wiedzą lub po prostu nie ma czasu na chodzenie po urzędach może zlecić to naszej firmie.

Jest to ETAP 0 naszej umowy, przygotowanie kompletnej dokumentacji do złożenia w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę obejmuje:
– projekt adaptacji budynku na mapie do celów projektowych (mapa dostarczana przez geodetę)
– projekt arch. – bud. wraz ze schematami lub projektami instalacji (w zależności od wymagań danego urzędu)
– badania geologiczne gruntu
– ewentualny projekt dodatkowy fundamentu na szkody górnicze
– wszystkie uzgodnienia dot. dostawy mediów
– ewentualne uzgodnienia dodatkowe lub inne projekty jak np. projekt zjazdu z drogi publicznej.

Jeżeli zamawiany był fundament to po zakończeniu stanu surowego stoi oczywiście fundament wraz z całą konstrukcją szkieletową. Budynek z zewnątrz ma wykończone wszystkie ściany zewnętrzne w określonym standardzie docieplenia i wykończenia elewacji THERMAL 25+, THERMAL 30+ lub ECO 35+, w cenę stanu surowego wliczone są również kompletne okna (i drzwi wejściowe w kolorze stolarki okiennej– jeśli zostały zamówione), kompletny balkon, komin, pokrycie dachu blachodachówką, parapety zewnętrzne z blachy w kolorze blachodachówki, kompletne rynny do poziomu 0,00; malowane wszystkie elementy drewniane (podbitki, nabitki, płatwie, krokwie i jętki zewnętrzne).
Budynek jest całkowicie docieplony wewnątrz wysokiej, jakości wełną mineralną (ściany i dach – grubość docieplenia odpowiada wybranemu standardowi). Całość izolacji cieplnej w środku jest szczelnie wyklejona folią paroizolacyjną, zmontowana jest też konstrukcja wszystkich wewnętrznych ścianek działowych.
Podłoga na piętrze wykonana jest z klejonych do belek stropowych płyt OSB gr. 22 mm na pióro i wpust – można na niej od razu układać panele lub ceramikę – na specjalnych podkładach (zalecamy stosowanie podkładów naturalnych typu korek, maty prasowane – raczej bez folii), pod płytki odpowiednie wzmocnienia z siatki i kleju elastycznego.
Po zakończeniu stanu surowego zamkniętego do wykonania pozostaje część instalacyjna, wylewki na parterze i płyty gipsowo kartonowe tzw. suche tynki wewnętrzne.

Budynki wykonujemy w trzech standardach docieplenia i wykonania elewacji zewnętrznych. Wraz z tynkami po połać dachową.
•    THERMAL 25+ oznacza iż sumarycznie w ścianie zewnętrznej mamy 25 cm izolacji cieplnej (15 cm wełny mineralnej w konstrukcji oraz 10 cm styropianu na elewacji). W dachu montujemy 30 cm wełny mineralnej.
•    THERMAL 30+ oznacza zwiększoną izolację ścian zewnętrznych do 30 cm. W dachu mamy również 30 cm izolacji w postaci wełny mineralnej.
•    ECO 35+ to jeszcze bardziej zwiększona grubość izolacji wraz ze zmianami konstrukcyjnymi. Ściana zbudowana z belek o przekroju 40×200 mm zamiast 50×150 mm, co za tym idzie grubsza izolacja w ścianie. Całkowita grubość izolacji ścian oraz dachu to 35cm.
Szczegóły dotyczące wszystkich standardów w zakładce TECHNOLOGIA.

Każdy dom przedstawiony w naszej ofercie ma opracowany szczegółowy cennik wraz z symulacją kosztów, które Inwestor poniesie decydując się na budowę. Zakres prac dla stanu surowego z zewnątrz wykończonego został już szczegółowo omówiony zaś poszczególne elementy dla etapu wykończeń przedstawiamy poniżej:

•    Tynki wewnętrzne i posadzki- W cenie Inwestor otrzymuje montaż na ścianach zewnętrznych systemowego metalowego stelażu pod płyty gipsowo – kartonowe, montaż płyt, zbrojenie połączeń,  pierwsze szpachlowanie łączeń płyt G-K, wkrętów i połączenia narożników płyt. Narożniki wykończone specjalistycznymi taśmami elastycznymi niewelującymi późniejsze pękanie tynków.
W cenie tynków jest również ujęty montaż parapetów wewnętrznych, izolacji akustycznej w ścianach działowych i w stropie.
Wszystkie instalacje prowadzone są w przestrzeni stelażu pomiędzy płytami, a konstrukcją, nie prowadzimy instalacji w warstwie izolacji pod żółtą folią paroizolacyjną.

•    Posadzki – w cenie wykończenie podłóg płytkami ceramicznymi/panelami zgodnie z rzutami parteru i piętra budynku widocznymi na Karcie Domu. Płytki do wyboru przez Inwestora w cenie do 35 zł brutto, panele do 25 zł brutto.

•    Drzwi zewnętrzne – to element budynku montowany na etapie stanu surowego z zewnątrz wykończonego, z uwagi na konieczność wykonania szpalety z tynku strukturalnego.
Drzwi wysokiej klasy, ciężkie drewniane z dwoma zamkami lub zamkiem listwowym i 3 kompletami kluczy. W cenie nie są to drzwi antywłamaniowe, choć są solidne i trudne do sforsowania
Drzwi wejściowe, brama garażowa czy inne elementy domów do obejrzenia na zdjęciach w zakładce REALIZACJE oraz w domach modelowych Ibudhaus lub na realizowanych budowach.

•    Schody wewnętrzne  – lite bukowe schody z balustradą. Lakierowane bezbarwnie lub na wybrany kolor, z możliwością zastoswoania tralek stalowych (za dopłatą).
Schody do zobaczenia w domach modelowych Ibudhaus. Schody typowe montowane tylko w budynkach piętrowych.

•    Instalacja elektryczna –  Prowadzona w całości w rurach osłonowych samogasnących. Obejmuje odpowiednie przewody, kompletną skrzynkę bezpiecznikową z zabezpieczeniami (automatami), oraz zabezpieczeniem różnicowym.
Na każde pomieszczenie przewidziane w cenie są 3 gniazdka, załącznik i punkt świetlny, instalację dzwonkową i jedno oświetlenie zewnętrzne nad wejściem.
Każdy punkt ma swoją puszkę do montażu na płytach gipsowo kartonowych,

•    Instalacja wodno–kanalizacyjna  bez białego montażu – w cenie tej instalacji Inwestor otrzymuje zasilanie w ciepłą i zimną wodę oraz odpływ każdego punktu, który takiego podłączenia wymaga. Zazwyczaj są to umywalki, toalety, wanny, prysznice, dodatkowo na Państwa życzenie podłączymy w cenie pralkę czy zmywarkę.

•    Wkład kominkowy i wkład do komina fi 180 z rozprowadzeniem powietrza – cena obejmuje instalację przewodów rozprowadzających gorące powietrze do pomieszczeń na piętrze, wkład do komina kompletny fi 180 oraz sam kominek (wkład) dobrej klasy (odlew – TARNAVVA, KRATKI.PL lub inny podobnej jakości do uzgodnienia)
Cena nie obejmuje obudowy wkładu kominkowego z częścią dekoracyjną.

•    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) – cena obejmuje kompletny system rekuperacji z centralą Aeris NEXT 350 wraz z panelem sterującym. Rozprowadzenie powietrza w systemie rozdzielaczowym. Kanały powietrzne wykonane są z tworzywa z powłoką antybakteryjną i antystatyczną. Każde pomieszczenie ma osobny dolot lub wyciąg powietrza z regulacją.

W przypadku montażu dodatkowych instalacji C.O.:

•    Instalacja C.O gazowa – w cenie Inwestor otrzymuje dwufunkcyjny kocioł z zamknięta komorą spalania (marki Termet lub inny podobnej jakości), rozprowadzenie instalacji do grzejników, rozdzielacz i grzejniki we wszystkich pomieszczeniach – instalacja jest kompletna.

•    Instalacji elektryczna grzewcza z pompą ciepłą do CWU-  montowane są grzejniki elektryczne we wszystkich pomieszczeniach, każdy z osobnym obwodem zasilającym.
Ciepła woda użytkowa zapewniana jest przez powietrzną pompę ciepłą DeDietrich Kaliko 200 z zasobnikiem.

•    Pompa ciepła do C.O oraz C.W.U – w cenie Inwestor otrzymuje pompę ciepłą powietrze-woda z wsp. COP powyżej 3,5 (sprawność 350% w porównaniu do ogrzewania elektrycznego) ogrzewanie podłogowe wszystkich pomieszczeń parteru oraz ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu użytkowym poprzez klimakonwektory (grzejniki niskotemperaturowe z przepływem powietrza). Dodatkowo w łazienkach montowane są grzejniki drabinkowe. Z pompą współpracuje zasobnik na ciepłą wodę użytkową.

Jeżeli Inwestorzy zakłądają montaż pieca na paliwo stałę (ekogroszek, węgiel) proponujemy domy ze specjalnie przewidzianą na to kotłownią i miejscem na składowanie materiału – budynki z garażem oznaczonym literą „D”
Jeśli kotły na paliwo stałe miałyby zostać zainstalowane w domach z oznaczeniem „B” lub „C” wymagane jest zwiększenie spadku dachu w cześci garażowej do 30 stopni (za dopłatą).
W domach z oznaczeniem B, C i D występują garaże pojedyncze lub podwójne z możliwością ewentualnej kotłowni z kominem Patrz np. projekt budynku: Komfort 121 B lub C, Beskidy 117 B lub C, D itd.

Zaleca się wykonanie najpierw instalacji C.O., wod-kan, elektrycznej, dolotu powietrza z zewnątrz do kominka, dopiero potem poziomego docieplenia fundamentu wraz z wylewką, która układana jest maszynowo. Kolejnym etapem są płyty gipsowo kartonowe z parapetami, potem posadzki – panele i płytki. Drzwi wewnętrzne równolegle ze schodami. Przechodzimy do formalności związanymi z odbiorami budynku i mieszkamy!

Wszystkie ceny instalacji dotyczą budynku – części mieszkalnej (bez garażu). Przyłącza do sieci zewnętrznych od granicy budynku są po stronie Inwestora. Nie wykonujemy również wewnętrznej instalacji gazowej.

Oczywiście jest możliwość wyboru i realizacji tylko części, która Państwa bezpośrednio interesuje. Mogą to być np. instalacje i wylewki, a płyty gipsowo – kartonowe lub inne roboty we własnym zakresie. Można później domówić np. schody – jesteśmy otwarci na różne propozycje.

Jeżeli montowana jest dodatkowa instalacja gazowa wtedy w cenie jest kocioł dwufunkcyjny, który grzeje budynek i przygotowuje jednocześnie ciepłą wodę. W przypadku samego kominka i instalacji elektrycznej z instalacją wod.-kan. montowana jest dodatkowo pompa ciepła powietrze-woda dla C.W.U.

Budowa fundamentów trwa około tygodnia, jeżeli występują szkody górnicze nieco dłużej (o 2-3 dni). Czas budowy stanu surowego zalezy od wielkości domu – dla budynku ok 100 m2 to okres 3-4 tygodni . Domy większe 140-150 m2 do 6 tygodni. Roboty wykończeniowe w pełnym zakresie to czas od 6 – 10 tygodni w zależności od wielkości budynku. Reasumując jesteście Państwo w stanie zakończyć budowę w 3 – 4 miesiące w zależności od wielkości budynku.

Ibudhaus to zespół doświadczonych wykonawców, większość prac realizuje zazwyczaj jedna ekipa, przez co unikamy wielu nieporozumień w trakcie budowy. Na etapie elewacji, wykończeń czy instalacji pojawiają się oczywiście specjaliści, ale wszystko koordynuje IBUDHAUS i to od nas wymagacie Państwo, jakości i terminowości wykonania.
Z uwagi na to, że Ibudhaus buduje domy tylko wg własnych wykonanych wcześniej projektów, znane są one każdej z ekip w najmniejszym szczególe, przez co maksymalnie skracany jest czas montażu i wiemy, na co zwrócić uwagę by wszystko było zrobione jak należy.

Możliwa jest zmiana układu pomieszczeń wewnętrznych w zakresie, na jaki pozwoli technologia – ściany nośne (oznaczone jako pogrubione na rzutach – zazwyczaj ściana i słupy środkowe) pozostają niezmienione. Możecie Państwo dokupić lub przenieść okno ścienne lub dachowe. Inne propozycje do indywidualnego uzgodnienia.

Nie, nie realizujemy projektów nietypowych wg indywidualnych koncepcji inwestorów, tylko te które dostępne są na naszej stronie. Ma to taką przewagę że każdy z typowych domów domów jest dokładnie wyceniony z gwarancją niezmienności ceny po podpisaniu umowy. Przy projektach indywidualnych wszelkie niedomówienia powodują niepotrzebne konflikty i nieprzyjemne „niespodzianki” dla Inwestora.
Budynki spoza typowej oferty IBUDHAUS prosimy przesyłać do indywidualnej kalkulacji. Po otrzymaniu materiałów ocenimy czy podejmiemy się realizacji i w jakiej cenie lub dopasujemy i zaproponujemy podobny budynek z naszej oferty.
Budynki indywidualne realizujemy również w technologii hybrydowej – jako połączenie konstrukcji z bloczków YTONG oraz konstrukcji szkieletowej – szczegóły na stronie internetowej  w zakładce „Domy Hybrydowe”.

Podpisanie umowy ma miejsce w jednej z lokalizacji Ibudhaus. Inwestorzy wpłacają 20% wartości umowy co gwarantuje rezerwację terminu i niezmienność ceny. Płatność następuje przelewem w uzgodnionym terminie. Jeżeli klienci korzystają z kredytu jest możliwość rozbicia tych 20% zadatku na 2 raty – część płatna przy podpisaniu umowy, a druga część w określonym czasie przed rozpoczęciem budowy. Na wpłacane środki jest oczywiście wystawiana faktura VAT.

Projekty przygotowywane są wyłącznie dla Inwestorów, którzy podpiszą umowę na wykonanie budynku. Nie sprzedajemy samych projektów, przed podpisaniem umowy. Koszt projektu typowego zawarty jest w cenie domu, koszt projektu z indywidualnie wprowadzanymi zmianami to 1400,- PLN.
Inwestor wskazuje zmiany, które chce indywidualnie wnieść do dokumentacji – wtedy w ciągu około 3 tygodni od akceptacji zmian otrzymuje gotowy projekt w 4 egzemplarzach.
Projekty w podanej cenie nie zawierają schematów instalacji wewnętrznych, jednakże część urzędów tego nie wymaga. Dla pozostałej części wykonujemy wymagane schematy lub projekty instalacji (płatne dodatkowo).

Tak, kolory dachu i elewacji można wybrać indywidualnie. Kolor stolarki (orzech-teak) i elementów drewnianych budynków jest kolorem najczęściej stosowanym przez producenta, możliwa oczywiście jest jego zmiana wg upodobań Zamawiającego, bądź też wg wizualizacji na naszych stronach WWW.

Tak można zamontować rolety lub okiennice. W standardzie THERMAL 25+ nie ma jednak możliwości schowania „rolokaset” w całości. Jest to  możliwe w standardzie THERMAL 30+ i ECO 35+ z uwagi na styropian gr. 15cm.
„Rolorkaseta” w wersji THERMAL 25+ może być częściowo zabudowana styropianem, widać to na niektórych z naszych zdjęć lub domach modelowych. Wystaje wtedy ok 3 cm poza styropian.

Elementy typu lekkie szafki, obrazki itp. można montować na specjalnych śrubach do płyt gipsowo – kartonowych, wzmocnienia (belka montowana do ściany na grubość stelażu pod płytami) należy zrobić w miejscu montażu szafek kuchennych, grzejników, karniszy, umywalek, otwartych półek i innych elementów montowanych punktowo.
W miejscu gdzie jest wymagane wzmocnienie należy przykręcić do dwóch najbliższych słupków (wkręty dł. ok. 12 cm) deskę grubości 3-6 cm (w zależności od grubości stelażu) i szerokości 15-20 cm. Deskę należy zamontować równo z płaszczyzną rusztu – tak aby płyta gipsowo-kartonowa do niej dolegała.

Wewnętrzne wymiary garażu pojedynczego to 5,5 m na 3,2 m – praktycznie każdy nawet duży pojazd typu SUV czy pojazd terenowy bez problemu się zmieści. Miejsce pod dachem to doskonałe miejsce na podwieszenie rowerów, sanek, choinki, boxu na narty itp.

Nie znalazłeś odpowiedzi? Skontaktuj się z nami lub 
dodaj własne pytanie.
Z przyjemnością zaspokoimy Twoją ciekawość.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.